BevezetőGyűjteményekKéptárKeresés
Egyháztörténet, helytörténet » Beregszászi Pál: Csokonai Vitéz Mihály síremlékére    
 

Ezen öszvegnek hová leendő forditása iránt Vecsey József az adakozott honfiakat és honleá­nyokat felkérvén, ezek oda nyilatkoztak, hogy a fenmaradt öszveg 43 frt. 18 kr. váltó czédulá­ban, a tervnek több példánybani megkészittetésére és kiosztására fordittassék: ami meg is történt, mert általam több száz példányban elkészülvén, nemcsak az adakozottak, hanem hirlapokhoz is mellékelve, benne számtalanon részesültek.

A Dombi Márton által tett elő felszólalás, Magyarok! még hátra a Novum! az az, az emlék felállitásának ujbóli elővétele, a fentirt időben és helyen eként teljesülvén, fenmaradt a fellebbezés, mely azolta sokaktól ismételtetett, hogy a halha­tatlan költőnek nemcsak ezen siremlék, hanem ér­demeihez méltó másik emlék is állittassék, hogy ez mikép fog teljesülni, majd az idő és a körül­mények fogják megmutatni. De hogyha elébb nem is, a megboldogultnak év százados születése napján (1873. nov. 17.) meg fog történni, arról teljesen megvagyok győződve; mely már tudomásomra is czélban vétetett.

A Csokonai Vitéz Mihály nyughelyének, az ott felállitott siremléknek tájékozására s könnyeb­beni megtalálására, a II. táblán mellékelt Debre­czen város és környéke térképén látható szinezett, betük és számokkal jelelt helyiségeknek névsze­rinti ismertetése.

  1. A veres szin, magának a városnak, az 1-től a 120. számig jelelt utczákkal, az a-tól a v betüig a városi nevezetesebb épületekkeli fekvését mutatja.

  2. A setétbarna szin, az a-tól az l-ig a temető helyeket.

  3. A világosbarna szin, az m-töl t-ig, gazdászati czélra forditott helyiségeket.

  4. A világossárga szin, az A-tól a P-ig, a szőllős kerteket.

  5. A zöldszinek, a Q-tól a T-ig, vetemé­nyes, gyümölcsös, epres, komlós, luczernás ker­teket, a V különösen némely vizállásos helyeket, innen hordatik a városra a tapasztani szükségelt sárgaföld.

  6. A külömböző szinek, az 1-töl a 24-ig, a városon kivül eső nevezetesebb épületeket s más helyiségeket.

A városból ki és bevezető nevezetesebb országutakat, az I-től a IX-ig.

Ezeket ekép előre felismervén, lássuk

I. A város fekvését s utczáinak elnevezését, itt előre megjegyzendő, hogy a város eredetileg 6 főbb részekre, melyek máig is főutczáknak ne­veztetnek osztatott fel, s cezekhez a környező mel­lékutczák kebleztettek. Ezen főutczák, Hatvan, Péterfia, Csapó, Czegléd, Varga, Piacz nevezetüek.